درآمدهای مالیاتی اذربایجان غربی 80 درصد محقق شد
درآمدهای مالیات اذربایجان غربی ۸۰ درصد محقق شد
۱۳ مهر ۱۴۰۰
تراکنش‌های بانکی و خبر مهم رییس سازمان امور مالیاتی
تراکنش‌های بانکی و خبر مهم رییس سازمان امور مالیاتی
۱۵ مهر ۱۴۰۰
خبر مهم سازمان امور مالیاتی درباره کسر مالیات از اضافه کار

خبر مهم سازمان امور مالیاتی درباره کسر مالیات از اضافه کار

نامه سازمان امور مالیاتی در خصوص کسر مالیات بر درآمد از اضافه کار موضوع ماده ۵۹ قانون کار.

(دادنامه شماره ۸۶۸ مورخ ۱۴۰۰/۰۷/۱۱ هیات تخصصی مالیاتی، بانکی دیوان عدالت اداری) ابطال نشد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در بخشنامه جدید سازمان مالیاتی آمده است. بازگشت به نامه شماره ۱۵۵م ص؍۹۸ مورخ ۵؍۹؍۱۳۹۸ در خصوص اعلام نظر در مورد کسر مالیات بر درآمد حقوق از اضافه کار موضوع ماده ۵۹ قانون کار، به آگاهی می رساند.

خبر مهم سازمان امور مالیاتی درباره کسر مالیات از اضافه کار

براساس ماده ۸۲ قانون مالیات های مستقیم، درآمدی که شخص حقیقی در خدمت شخص دیگر (اعم از حقیقی یا حقوقی) در قبال تسلیم نیروی کار خود بابت اشتغال در ایران بر حسب مدت یا کار انجام یافته. به طور نقد یا غیر نقد تحصیل می کند مشمول مالیات بر درآمد حقوق است.

همچنین مطابق ماده ۸۳ قانون مزبور. درآمد مشمول مالیات حقوق عبارت است از:

حقوق (مقرری یا مزد یا حقوق اصلی) و مزایای مربوط به شغل اعم از مستمر و یا غیر مستمر قبل از وضع کسور و پس از کسر معافیت های مقرر در این قانون.

با عنایت به مراتب فوق، جمع پرداختی های صورت پذیرفته به کارکنان برای فعالیت های شغلی از جمله اضافه کار مورد اشاره در نامه مذکور بر حسب مدت یا کار انجام یافته. پس از کسر معافیت های مقرر قانونی، مشمول مالیات بر درآمد حقوق می باشد.

محمد برزگری- مدیر کل دفتر فنی و مدیریت ریسک مالیاتی» در پاسخ به شکایت مذکور دفتر حقوقی و قراردادهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، به موجب لایحه شماره ۱۴۷۲؍۲۱۲؍ص مورخ ۱۹؍۰۲؍۱۴۰۰ به طور خلاصه توضیح داده است:
  1.  نامه مورد شکایت متضمن قاعده الزام آور نبوده و صرفا متضمن پاسخ موردی بود. لذا از مصادیق بند ۱ ماده ۱۲ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری محسوب نمی گردد.
  2. در خصوص معافیت مالیاتی در آمد ناشی از اضافه کار حکمی در قانون وجود نداشته. و دریافت این مالیات مستند به بند ۲ ماده ۱، ماده ۸۲ و ۸۳ قانون مالیات های مستقیم می باشد.
  3.  دادنامه شماره ۱۲۴۲ مورخ ۱۹؍۰۴؍۱۳۹۷ هیات عمومی دیوان عدالت اداری ناظر بر احتساب و یا عدم احتساب اضافه کار دریافتی کارگران در میزان پاداش پایان خدمت بوده. و متضمن حکمی در موضوع نامه مورد شکایت نمی باشد.

موسسه مشاوره مالیاتی آریا حساب آترینا

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
نرم افزار آنلاین
Call Now Buttonتماس سریع