آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی سال ۱۴۰۰
۲۳ تیر ۱۴۰۰
فریبا کلاهبرداران مالیاتی را نخورید | هشدار سازمان امور مالیاتی درباره پیامک‌های جعلی
۲۷ تیر ۱۴۰۰

مالیات پرداختی طبق گزارشات خرید و فروش فصلی یا در اصل معاملات فصلی خرید و فروش در طول زمانی معین، تعیین خواهد شد. نکته قابل توجه اینجاست که سازمان امور مالیاتی کشور با استناد به این گزارشات و معاملات فصلی است که متوجه فرار مالیاتی و پنهانکاری های مالیاتی می‌شود.

صورت معاملات فصلی چیست؟ یکی از راه هایی که در روند ارزیابی مالیات و افزایش دقت و شفاف بودن در مالیات تاثیر دارد، دریافت صورت حساب معاملات در بازه های زمانی کوتاه است. پس در این روش اشخاص صاحب کسب و کار چک لیست معاملات خود را به شکل فصلی به سازمان امور مالیاتی کشور تسلیم می‌کنند. به کلیه ی خرید و فروش هایی که اشخاص حقیقی و حقوقی در مدت زمان مشخص شده انجام می‌دهند معاملات فصلی می‌گویند. مدت زمان ۳ ماهه بوده و در آغاز هر فصل این صورت معاملات هم شروع خواهد شد.

شما به عنوان حسابدار یک شرکت موظف هستید، جزییات خرید و فروش هایی که از شرکت های دیگر همچنین قرارداد های بسته شده و… را در صورت معاملات فصلی تا یک ماه نیم بعد از پایان آن فصل به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال کنید. چه کسانی باید معاملات فصلی را ارسال کنند؟ طبق ماده “۹” آیین نامه اجرایی تبصره “۳” ماده ۱۶۹ ق.م.م، افراد که مشمول ارسال صورت معاملات فصلی به شرح زیر هستند: تمامی اشخاص حقوقی افرادی که صاحب مشاغلی بر حسب نوع و یا حجم فعالیت جزو گروه اول موضوع ماده “۲” آیین نامه اجرایی ماده “۹۵” قانون محسوب می‌شوند صاحبان مشاغل مشمول اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده موظف به ارسال فهرست معاملات در موعد مقرر برابر آیین نامه صادره هستند. انواع روش های ارسال گزارشات فصلی روش های ارسال صورت معاملات فصلی یا به صورت بر خط است یا غیر بر خط که همان online یا offline نیز است: برخط (online) در این روش از ارسال صورت معاملات فصلی شما با مراجعه به سامانه معاملات فصلی به شکل آنلاین اقدام به ثبت معاملات خود به شکل دستی می‌کنید. غیر بر خط (offline) در روش از ارسال هم شما با مراجعه به وب سایت سازمان امور مالیاتی کشور، نرم افزار های صورت معاملات فصلی (TTMS) را دانلود کرده و در سیستم خودتان اجرا می‌کنید. پس از اجرای نرم‌افزار در سیستم و تا پایان ثبت گزارش‌ها، نیازی به اینترنت ندارید و تنها در زمان ارسال گزارش صورت معاملات فصلی باید به اینترنت متصل باشید.

عدم ارسال صورت معاملات فصلی چه جریمه ای دارد؟ در ماده “۱۶۹” ق.م.م در ارتباط با جریمه عدم ارسال صورت معاملات فصلی اینگونه بیان شده است که این تخلف جریمه معادل ۱۰% مبلغ معامله انجام شده را در بر می‌گیرد. مورد دیگر در این مورد ارسال دیر هنگام و بعد از مهلت مدارک است که باعث می‌شود ۱% از معامله ای که مدرک آن دیر ارسال شده است مشمول جریمه شود. در صورت تاخیر در ارسال گزارشات فصلی ماده ۱۶۹ ق.م.م چه عواقبی را در پی دارد؟ عواقب عدم تسلیم گزارش معاملات فصلی مربوط به موضوع ماده ۱۶۹ ق.م.م این است که شما به عنوان یک شخص حقیقی و حقوقی تا ۴۵ روز پس از پایان هر فصل، مستوجب جرایمی هستید که قانون گذار تعیین کرده است. عدم انجام هر یک از تکالیف مقرر در این ماده، مشمول جرایم ماده ۱۶۹ ق.م.م و با مهلت پرداخت مقرر در ماده ۱۵۷ است. عدم صدور صورتحساب یا عدم درج شماره اقتصادی خود و طرف معامله یا استفاده از شماره اقتصادی خود برای دیگران و یا استفاده از شماره اقتصادی دیگران برای معاملات خود، مشمول جریمه‌ای معادل ۲% مبلغ مورد معامله‌ می­شود. موارد عدم شمول ارسال فهرست معاملات فصلی خریدوفروش و سود و کارمزد اوراق بهادار خریدوفروش سهام و سهم الشرکه و حق تقدم سهام یا سهم الشرکه سود و کارمزد و جریمههای بانکها، صندوق تعاون، صندوقهای حمایت از توسعه بخش کشاورزی، مؤسسات اعتباری غیر بانکی مجاز و صندوقهای قرض الحسنه سود سهام و سهم الشرکه حـق عـضویت اعضاء مجامع حرفهای، احزاب وانجـمنها وتشکلهای غـیردولتی دارای مـجوز از مـراجـع ذیصلاح؛ کمکها، جوایزو هدایای بلاعوض مبالغی که تحت عناوین جریمه یا خسارت، انواع عوارض و مالیات (بهاستثناء مالیات و عوارض قانون مالیات بر ارزش افزوده) حق ثبت، حق تمبر حقوق گمرکی وموارد مشابه، به دستگاههای اجرائی پرداخت می گردد حقوق و دستمزد پرداختی موضوع فصل سوم از باب سوم قانون مالیاتهای مستقیم وجوه پرداختی بابت حق نگهداری (شارژ) ساختمان محل فعالیت و آبنماهای پرداختی مراحل تهیه و تنظیم گزارشات فصلی در موضوع مالیات‌ها و اجرای جزییات و قوانین مربوط به صورت معاملات فصلی یکی از دغدغه‌های ذهنی افراد به عنوان یک حسابدار است. لازم است که برای تهیه و ارسال آن فرمت‌های خاص ارائه شده توسط سازمان امور مالیاتی مورد توجه قرار بدهند. به بیان ساده تر تهیه و تنظیم صورت معاملات فصلی در واقع جزییات خرید و فروش و معاملات تجار و صاحبان کسب و کار بوده که باید در مهلت‌های تعیین شده در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار بگیرد و این الزام طبق ماده ۹۵ قانون مالیات‌های مستقیم باید انجام شود.

مشاوره مالیاتی تضمین کاهش مالیات قانونی

اخبار مالیاتی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
نرم افزار آنلاین
Call Now Buttonتماس سریع