خارج شدن لایحه اصلاح مالیات‌های مستقیم از دستور کار دولت
۲۰ بهمن ۱۳۹۹
کنار گذاشتن لوایح مالیاتی در شدیدترین کسری بودجه
۲۵ بهمن ۱۳۹۹

نظام مالیاتی کشور در این سال توانسته است در واقع درآمد مالیاتی کشور را به شایستگی  از همه وصول کند.

اما مهم این است که این درآمد مالیاتی با یک وصولی صورت بگیرد که تمرکز بر واحدهای بزرگ و حداقل فشار بر اصناف و طبقات بازار و حداکثری بخشودگی، مقابله با فرار مالیاتی و ایجاد انگیزه برای مودیان در پرداخت مالیات آنها است.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور عنوان کرد: لذا در این سالی که کشو تحت فشار شدیدترین تحریم ها ظالمانه بود نظام مالیاتی کشور این توفیق را داشته در سرجمع همه درآمد مالیاتی کشور را وصول کند.

پارسا در پاسخ به اینکه چند درصد از مالیات براساس عدالت به تبع استان ها وصول می شود، گفت: وصول مالیات بر طبق قانون است و طبق قانون و متناسب با درآمدها این قانون رعایت شده و هر استان متناسب با طبقه بندی انجام گرفته مالیات وصول و جمع آوری می شود.

وی ابراز کرد: سرجمع سه دهم درصد یعنی کمتر از نیم درصد از درآمد مالیات کشور از آن وصول می شود در حالی که چیزی ۲و نیم درصد کل بودجه‌های استانی کشور در اختیار این استان قرار می گیرد اما آیا این درصد متناسب با نیازهای استان است و استان را ظرف مدت پنج سال به جایگاه مطلوب می رساند یا که خیر.

این مسوول ادامه داد: بنابراین لازم است که از یک طرف متناسب با ظرفیت‌ها درآمد بیشتری از کل استان‌های کشور وصول شود و هم از طرف دیگر با تغییر در برخی قوانین خصوصا قانون مالیات بر ارزش افزوده سهم استان های کم برخوردار را بیشتر کنیم.

پارسا گفت: اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه های مودیان زیرساخت هایی هم اکنون در حال فراهم شدن است که در آینده تمامی معاملات کشور و تمام فروشگاه های کشور به سامانه سازمان امور مالیاتی وصل خواهند شد.رئیس کل امور مالیاتی کشور ادامه داد: ۵۰ حرفه که قریب بر ۱۵ رسته شغلی می شود در فاز اول به سامانه سازمان امور مالیاتی کشور متصل خواهند شد.

وی در ادامه به مالیات خانه های خالی اشاره کرد و افزود: مالیات خانه های خالی در واقعیت جریمه خالی گذاشتن خانه ها است و در مجلس بیان کردند چه جریمه سنگینی تعیین کنیم که هیچ شخصی خانه خالی از سکنه نگذارد.پارسار خاطرنشان کرد: جریمه سنگینی برای افرادی که خانه های خود را خالی از سکنه می گذارد تعیین شده است به گونه ای که اگر شخصی اجاره منزل او پنج میلیون تومان باشد حدودا این جریمه ۲ ملیون و۵۰۰ هزار تومان می شود.

وی ابراز کرد: مجلس به دنبال وصول مالیات نبوده بلکه به دنبال ایجاد انگیزه برای اشخاصی بود که خانه های خود را خالی از سکنه نگذارند و آن ملک را اجاره دهند و بازار مسکن متعادل شود.رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور خاطرنشان کرد: مالیات برخانه های مسکونی هدف درآمدی چندانی نداشت و در اصل تنظیم بازار مسکن و عرضه همه واحدها بود.

پارسا در پاسخ به دیگر پرسش خبرنگار فارس مبنی بر کسر مالیات از کارمندان و کارگران آن هم در این شرایط اقتصادی عنوان کرد: آن چیزی که در قانون دولت نهایی می شود افرادی که دریافت حقوق آنها کمتر از پنج ملیون تومان است از معافیت مالیات برخوردار خواهند شد و کسانی که بیش از این مبلغ حقوق دریافت می کند کسر مالیات به صورت پلکانی انجام می شود.

مشاوره مالیاتی تضمین کاهش مالیات قانونی

اخبار مالیاتی

نرم افزار آنلاین
Call Now Buttonتماس سریع