اخذ مالیات از تراکنش های بانکی
اخذ مالیات از تراکنش بانکی
14 دسامبر 2021
اخذ مالیات از خودروهای لاکچری
خودروهای لاکچری در سال ۱۴۰۱ چقدر مالیات باید بپردازند؟
14 دسامبر 2021
كالاهای معاف از ماليات

مکلف به درج برچسب معافیت

از تاریخ ۱۳ دی‌ماه سالجاری، تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان کالاهای موضوع بند (الف) ماده ۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده، مکلف به درج برچسب روی بسته بندی کالاهای معاف از مالیات مذکور هستند.

به گزارش ایسنا، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور طی نامه‌ای به غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران، جزئیات اجرای تبصره «۲» جز ۱۷ بند (الف) ماده ۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۰۲/ ۰۳/ ۱۴۰۰ را که از تاریخ ۱۳ دی ماه ۱۴۰۰ عملیاتی می‌شود را تشریح کرد.

درج برچسب معافیت از مالیات بر ارزش افزوده را روی بسته‌بندی کالا مذکور

به گزارش ایسنا بر اساس این تبصره، تولیدکنندگان یا عرضه‌کنندگان کالاهای موضوع این بند از قانون مکلفند که برچسب روی بسته بندی کالاهای معاف از مالیات مذکور درج کنند. همچنین بر این اساس دریافت مالیات و عوارض از کالاها و خدمات معاف توسط عرضه‌کنندگان آن‌ها مشمول جریمه‌ای معادل دوبرابر مالیات و عوارض دریافتی بوده و قابل بخشودگی نیست.

بیشتر بخوانید:سامانه مودیان و اجرای قانون دائمی مالیات افزوده

درج در سامانه عملیات الکترونیکی سازمان

در این زمینه سازمان امور مالیاتی وظیفه دارد فهرست کالاهای معاف از مالیات و خدمات معاف از مالیات و عوارض را از طریق شیوه‌های مناسب از جمله درج در سامانه عملیات الکترونیکی سازمان به اطلاع عموم مردم برساند و امکان دریافت گزارش‌های مردمی مبنی بر دریافت مالیات و عوارض توسط عرضه‌کنندگان کالاها و خدمات معاف از مالیات و عوارض را از طریق سامانه عملیات الکترونیکی خود و استرداد مبالغ اضافه دریافتی از خریداران فراهم کند.

 مهلت ۳ ماه سازمان برای تایید و رد مبالغ اضافه دریافتی از خریداران

همچنین سازمان مکلف است حداکثر ۳ ماه پس از دریافت گزارش دریافت مالیات از کالاهای موردنظر، نسبت به تأیید یا رد و حسب مورد استرداد مبالغ اضافه دریافتی از خریداران اقدام کند. که نحوه استرداد این مبالغ به موجب دستورالعملی است که حداکثر پس از ۳ ماه از لازم‌الاجرا شدن این قانون توسط سازمان با همکاری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تهیه و به تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی می‏‌رسد.

چه کالاهایی از مالیات بر ارزش افزوده معافند؟

کالاهایی که از ۱۳ دی ماه سالجاری معافیت آن‌ها از مالیات بر ارزش افزوده بر روی بسته‌بندی آن‌ها درج می‌شود شامل موارد زیر هستند:

۱‌. کلیه محصولات کشاورزی فرآوری نشده مشتمل بر محصولات خام زراعی و باغی، گیاهان دارویی، محصولات مرتعی، محصولات جنگل (از جمله چوب خام)، محصولات گلخانه (از جمله سبزی، صیفی، گل و گیاه و انواع قارچ)

۲‌. دام زنده و خوراک آن، کلیه مواد اصلی تولید مثل دام زنده مطابق پروانه صادره توسط وزارت جهاد کشاورزی، پوسال(کمپوست)، کشت بافت و بستر آماده ‌کشت بافت؛

۳‌. بذر، نشاء، نهال، سم و کود.

۴‌. آب مصارف کشاورزی.

۵‌ـ۱‌. شیر، پنیر و ماست.

۵‌ـ۲‌. تخم ماکیان.

۵‌ـ۳‌. آرد و نان.

۵‌ـ۴‌. انواع گوشت و فرآورده‌های گوشتی مطابق با فهرستی که هر سال وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا پایان دی‌ماه برای اجراء در سال بعد به سازمان ارسال می‌کند.

۵‌ـ۵‌. برنج، حبوبات، سویا و پروتئین سویا.

۵‌ـ۶‌. انواع روغن‌های خوراکی اعم از گیاهی و حیوانی.

۵‌ـ۷‌. شیرخشک مخصوص تغذیه کودکان.

۵‌ـ۸‌. تخم‌مرغ نطفه‌دار و تبدیل آن به جوجه یک‌روزه.

۶‌ـ۱‌. خمیر کاغذ و کاغذ باطله.

۶‌ـ۲‌. دفتر تحریر.

۶‌ـ۳‌. کاغذ چاپ، تحریر و روزنامه.

۷‌. نسخه‌های کاغذی و الکترونیکی محصولات زیر:

بیشتر بخوانید:ارز صادراتی

۷‌ـ۱‌. کتاب.

۷‌ـ۲‌. روزنامه.

۷‌ـ۳‌. مجله و نشریه.

۸‌. کالاهای وارده همراه مسافر برای استفاده شخصی تا میزان معافیت مقرر طبق قانون امور گمرکی.

۹‌. انواع شمش طلا(وارداتی و داخلی) و انواع حواله‌های کاغذی یا الکترونیکی دارای پشتوانه ۱۰۰ درصد طلا.

۱۰‌. دارایی‌های غیرمنقول و انواع حواله‌های کاغذی یا الکترونیکی مبتنی بر آنها.

۱۱‌. هرگونه انتقال دارایی به/ از صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه موضوع قانون توسعه ابزارها و نهادهای ‏مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی مصوب ۱۳۸۸/۹/۲۵یا شرکتهای فرعی صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه، ‏به‌عنوان آورده غیرنقد شرکا در همان صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه.

۱۲‌. هرگونه انتقال دارایی از/ به نهاد واسط موضوع قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی.

۱۳‌. فرش دستباف و مواد اولیه اصلی آن.

بیشتر بخوانید:معافیت مالیاتی به شرکت‌های چینی‌ تعلق می‌گیرند!

۱۴‌. صنایع دستی تولید داخل موضوع ماده ‌(۱) قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی مصوب ۱۳۹۶/۱۰/۲۶ مطابق فهرستی که تا پایان دی ماه هر سال توسط وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پیشنهاد می‌شود و به‌تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی می‌رسد.

۱۵‌. انواع دارو و واکسن (انسانی و دامی)، لوازم مصرفی درمانی و لوازم توانبخشی.

۱۶‌.رادار و تجهیزات کمک ناوبری هوانوردی، تجهیزات نظامی و اطلاعاتی موضوع ‏بندهای «پ»، «ت» و «ث» ماده ‌(۱۱۹) قانون امور گمرکی‏ با رعایت ترتیبات مقرر در بندهای مذکور.

تبصره ‌. معافیت این جزء در خصوص اقلام موضوع بند «پ» ماده ‌(۱۱۹) قانون امور گمرکی در حوزه دفاعی با تأیید وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح قابل اعمال است.

۱۷‌.تجهیزات و اقلام با کاربرد صرفاً دفاعی، نظامی، انتظامی، امنیتی و اطلاعاتی. فهرست این تجهیزات و اقلام با پیشنهاد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح به‌تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

ariahesabatrina.com

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
نرم افزار آنلاین
Call Now Buttonتماس سریع