کدام یک از مودیان گروه دوم و سوم، “نمیتوانند” و یا “نباید” از تسهیلات تبصره ماده ۱۰۰ استفاده کنند؟
۲۰ خرداد ۱۴۰۰
شرایط پرداخت مالیات مقطوع دریافت کنندگان سکه در سال ۹۹
۲۳ خرداد ۱۴۰۰

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌شرقی از شرایط تعیین مالیات مقطوع عملکرد سال ۱۳۹۹ برخی از صاحبان مشاغل خبر داد. غلامرضا شریفی با اشاره به صدور دستورالعمل تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم از سوی سازمان امور مالیاتی کشور برای عملکرد سال ۱۳۹۹، گفت: همه مشاغل گروه دوم و سوم که مجموع فروش کالا و خدمات آن‌ها در سال ۹۹ حداکثر ۴۵ برابر معافیت موضوع ماده ۸۶ ق.م.م باشد، مشمول این دستورالعمل هستند.

وی افزود: به منظور تکریم مودیان و تسهیل وصول مالیات و ایجاد هماهنگی و وحدت رویه، میزان مالیات عملکرد سال ۱۳۹۹ برخی از صاحبان مشاغل با شرایطی به صورت مقطوع تعیین می‌شود. وی با اشاره به این‌که فرم مذکور در سامانه سازمان امور مالیاتی کشور قرار داده شده است، گفت: تمامی صاحبان مشاغل گروه‌های دوم و سوم که مجموع فروش کالا و ارائه خدمات آن‌ها در سال ۱۳۹۹ حداکثر مبلغ ۱۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال بوده مشمول این دستورالعمل هستند که در صورت تکمیل و ارسال فرم تبصره ماده ۱۰۰ از نگهداری اسناد و مدارک و تسلیم اظهارنامه مالیاتی معاف می‌شوند.

شریفی در خصوص نحوه تعیین مالیات مقطوع، گفت: مالیات صاحبان مشاغل بر مبنای مالیات قطعی عملکرد سال ۱۳۹۸، با میزان مالیات قطعی تا سه میلیون تومان بدون افزایش نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۸ خواهد بود. وی ادامه داد: مالیات صاحبان مشاغل با میزان مالیات قطعی بیش از سه میلیون تومان تا شش میلیون تومان با چهار درصد افزایش نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۸ و مالیات صاحبان مشاغل با میزان مالیات قطعی بیش از شش تا ۱۲ میلیون تومان با هشت درصد افزایش نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۸ تعیین می‌شود.

وی هم‌چنین افزود: مالیات صاحبان مشاغل مالیاتی با میزان مالیات قطعی بیشتر از ۱۲ میلیون تومان با ۱۲ درصد افزایش نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۸ تعیین می‌شود. مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان شرقی در خصوص افراد خارج از شمول دستورالعمل، تشریح کرد: صاحبان مشاغل گروه اول، مودیانی که سال ۱۳۹۹ اولین سال فعالیت آن‌ها بوده، مودیانی که دارای تغییر محل فعالیت در سال ۱۳۹۹ بوده‌اند، مودیان متقاضی استفاده از مواد ۱۳۷، ۱۶۵ و ۱۷۲ قانون مالیات‌های مستقیم، خریداران سکه از بانک مرکزی در سال ۱۳۹۹ و هم‌چنین ۳۵ مودیانی که در سال ۱۳۹۹ تغییر سهم مالکیت و شراکت داشته‌اند، مشمول استفاده از این دستورالعمل نخواهند بود و مکلف به انجام تکالیف قانونی و ارائه اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر هستند.

وی اظهار کرد: صاحبان مشاغلی که امکان پرداخت مالیات مقطوع موضوع این دستورالعمل را به صورت یکجا نداشته باشند، مالیات مقطوع فوق حداکثر تا پنج ماه به صورت مساوی تقسیط می‌شود. وی تاکید کرد: برخورداری از هر نوع تسهیلات و معافیت‌های مالیاتی، منوط به ارائه الکترونیکی اظهارنامه در موعد مقرر قانونی است. بنابراین فعالان اقتصادی به منظور بهره مندی از مشوق‌های قانونی نرخ صفر و یا هرگونه تسهیلات دیگر، باید اظهارنامه مالیاتی خود را در مهلت مقرر قانونی ارائه کنند. شریفی تاکید کرد: تسلیم اظهارنامه و پرداخت مالیات، ۱۰۰ درصد الکترونیکی است و نیازی به مراجعه حضوری افراد و یا ارائه پرینت اظهارنامه به ادارات امور مالیاتی نیست. به نقل از روابط عمومی اداره کل امور مالیاتی استان، وی در خصوص نحوه ی تسلیم اظهارنامه نیز اظهار کرد: مودیان مالیاتی با مراجعه به درگاه ملی مالیات به آدرس www.intamedia.ir از طریق رایانه‌های شخصی خود، کافی نت‌ها و دفاتر پیشخوان دولت می‌توانند نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی اقدام کنند.

مشاوره مالیاتی تضمین کاهش مالیات قانونی

اخبار مالیاتی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
نرم افزار آنلاین
Call Now Buttonتماس سریع