میزان درآمد مالیاتی دولت در ۵ ماه نخست امسال از بورس
9 سپتامبر 2020
راه اندازی سامانه مودیان مالیاتی به کجا رسید؟
12 سپتامبر 2020

سامانه ارسال صورت معاملات (۱۶۹) و گزارش خرید و فروش الکترونیکی در راستای ارائه خدمات الکترونیکی دستورالعمل اجرایی موضوع ماده ۱۶۹ ق.م.م ایجاد شده و توسط آن، مؤدیان مالیاتی می‌توانند نسبت به ثبت و ارسال اطلاعات خرید و فروش و همچنین پرداخت و دریافت بابت قراردادها، صادرات، واردات، حق العمکاری و مدیریت پیمان، بیمه، اجاره اقدام نمایند.

دوره ارسال اطلاعات سه ماهه (فصلی) بوده و می‌بایست تا چهل و پنج روز (۴۵ روز) پس از پایان هر فصل نسبت به ارسال آن اقدام نمود. دو روش برای ثبت و ارسال اطلاعات معاملات در سامانه پیش بینی شده است. روش برخط (online): این روش برای آن دسته از مؤدیانی می باشد که در سامانه الکترونیکی ثبت نام مؤدیان ، حداقل مرحله پیش ثبت نام و اعتبار سنجی مربوطه را پشت سر گذاشته و کد کاربری و کلمه عبور مرحله دوم را از طریق پاکات پستی مخصوص مربوطه دریافت نموده اند.

برای این دسته از مؤدیان گرامی با ورود به سامانه، امکان ثبت هر یک از فرمهای ثبت گزارش خرید- ثبت گزارش فروش- ثبت گزارش اطلاعات پیمانکار در پیمانهای بلند مدت- ثبت گزارش اطلاعات کارفرما در پیمانهای بلند مدت – ثبت گزارش امتناع برای پیش از سال۱۳۹۵ – ثبت گزارش عرضه به مصرف کننده نهایی برای سال ۱۳۹۵ – ثبت گزارش واردات – ثبت گزارش صادرات- ثبت گزارش حق العملکاری و مدیریت پیمان- ثبت گزارش اجاره- ثبت گزارش پیش فروش برحسب نوع اطلاعات فراهم می‌باشد.

روش غیر برخط(offline) : مؤدیانی که از سیستم های رایانه ای خرید و فروش استفاده می‌نمایند، می‌توانند در سامانه اینترنتی سازمان امور مالیاتی قالب مورد نظر این سازمان را با هماهنگی متخصصین مربوطه به ویژه تولید کنندگان این گونه نرم افزارها به طور مستقیم از سیستم کامپیوتری خود دریافت و در قالب مذکور وارد (Import ) نمایند و با استفاده از نرم افزار کنترلی و ارسال اطلاعات با اتصال به شبکه اینترنت مبادرت به ارسال اطلاعات به طور یکجا نموده و رسید دریافت نمایند. به گزارش تسنیم، سازمان مالیاتی یکی از مبانی وصول مالیات عملکرد مؤدیان، حتی در سنوات گذشته را بر اساس اطلاعات این سامانه قرار داده است؛ پیگیری برخی مؤدیان نشان می‌دهد، ظاهراً در این سامانه شرکتی که در طرف فروشنده معامله قرار دارد می‌تواند به صورت آزادانه اقدام به ثبت اطلاعات (کد اقتصادی و…) شرکتهای غیر که ارتباطی با معامله نداشته‌اند، نماید.

بر همین اساس با توجه به پیگیری بدون نتیجه مشخص مؤدیان که در این رابطه دچار چالش شده‌اند لازم است سازمان امور مالیاتی شفاف سازی لازم را انجام دهد. در ادامه بر اساس جزئیات مالیات بر درآمد یکی از شرکتها، یک واحد مرغداری در یکی از شهرستانهای دور افتاده اقدام به ثبت اطلاعات یک مؤسسه ثبت شده دیگر در تهران به عنوان خریدار کرده است که به هیچ عنوان ارتباط کاری با یک دیگر نداشته‌اند. لازم به ذکر اصلاح این موارد تنها باید از طریق مؤدی اول انجام شود که ظاهرا فرایندی دشوار است؛ از سوی دیگر به نظر می‌رسد سازمان امور مالیاتی کشور بایستی با یک سازوکار فنی مشخص روایی و اعتبار ورود اطلاعات مؤدیان را مشخص کند.

مشاوره مالیاتی تضمین کاهش مالیات قانونی

اخبار مالیاتی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
نرم افزار آنلاین
Call Now Buttonتماس سریع