تعریف حسابداری از استهلاک چیست؟ |تعریف کامل استهلاک در لغت و حسابداری

تشکیل کارگروه ویژه بررسی وضعیت پرداخت مالیات جامعه پزشکی | ساماندهی مالیات پزشکان
۲۱ اسفند ۱۳۹۷
قابل توجه مودیان مالیاتی استان سیستان و بلوچستان | بخشودگی جرایم مالیاتی
۲۱ اسفند ۱۳۹۷


❓ تعریف حسابداری از استهلاک چیست؟

🔴سرشکن کردن و تخصیص دادن بهای تمام شده دارایی ثابت را به طریقی معقول و منظم به دوره های استفاده از آن را استهلاک گویند.

⭕️بهای تمام شده معمولا در طول مدت استفاده از دارایی ، ثابت می ماند، بطوریکه در پایان عمر مفید دارایی، مجموع اقلام استهلاک دوره های استفاده از آن برابر می شود با بهای اولیه منهای ارزشی که برای دارایی اسقاط (Salvage Value) در نظر گرفته شده است.

✅حسابداری استهلاک چیست؟

⭕️با توجه به نکات فوق حسابداری استهلاک به روشی گفته می شود که بر اساس آن بهای تمام شده دارایی ثابت منهای ارزش اسقاط ان، بر مدتی که عمر مفید آن برآورد می شود به طریقی معقول و منظم سرشکن شود.بنابراین هدف استهلاک، سرشکن کردن بهای تمام شده است و نه تعیین ارزش دارایی.

⭕️به تدریج که از عمر مفید اقتصادی دارایی کاسته می گردد، استهلاک آن منظما به صورت هزینه به عملیات واحد اقتصادی تخصیص می یابد.

⭕️در صورت سود و زیان استهلاک بر اساس ماهیت و مورد استفاده از مال به یکی از سه عنوان هزینه فروش، هزینه اداری و یا هزینه ساخت کالای فروش رفته ارائه می شود.

♻️در واقع استهلاک از دو طریق بر صورت سود و زیان اثر می گذارد:

⬅️۱. مستقیما به بدهکار حساب هزینه منظور و سبب افزایش آن میشود. (مانند هزینه استهلاک خودروهایی که مورد استفاده دایره فروش کالا قرار می گیرد) و طبعا به شکل هزینه فروش انعکاس پیدا می کند.

⬅️۲. دیگر استهلاک استهلاک ماشین آلات کارخانه که بصورت قسمتی از بهای تمام شده کالا ثبت و پس از فروش کالا به بدهکار حساب بهای تمام شده کالای فروش رفته انتقال می یابد.(مانند استهلاک ماشین آلات تولیدی)

اگر از مطلب تعریف حسابداری از استهلاک راضی بودید به بقیه مقالات ما هم مراجعه کنید

نرم افزار آنلاین
Call Now Buttonتماس سریع